Ja cilvēks ir miris ārvalstīs (repatriācija)
Apbedīšanas birojs DIALOGS nesniedz repatriācijas pakalpojumus. Taču jūs varat iepazīties ar noderīgu informāciju saistībā ar darbībām šādā situācijā.
- Ja cilvēks mirst ārvalstīs, radiniekiem par tuvinieka nāvi paziņo Valsts policija, kas saņem informāciju caur Latvijas diplomātisko vai konsulāro pārstāvniecību vai Ārlietu ministriju. Dažreiz par nāvi tuviniekiem paziņo draugi, paziņas vai citas mirušajam zināmas personas.
Latvijas diplomātiskā vai konsulārā pārstāvniecība nesedz izdevumus, kas saistīti ar mirušā repatriāciju un apbedīšanu.
- Ja ir saņemtas ziņas par tuvinieka nāvi citā valstī, radinieki var tieši sazināties ar attiecīgās valsts policiju vai slimnīcu, lai saņemtu informāciju par nāves apstākļiem, iemeslu un formalitātēm, kas jāievēro un jāsaskaņo ar attiecīgās valsts iestādēm.
- Nepieciešamības gadījumā radinieki var vērsties Latvijas konsulārajā vai diplomātiskajā pārstāvniecībā konkrētajā valstī (http://www.mfa.gov.lv/vestniecibas-un-parstavniecibas), kura informēs par formalitātēm, kas jāievēro, lai nogādātu mirušo tuvinieku Latvijā.
- Ja valstī nav Latvijas diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības, radinieki var vērsties Ārlietu Ministrijas Konsulārajā departamentā pa tālruni +371 67016364 (darba laikā) vai +371 26337711 (ārkārtas situācijās ārpus darba laika un svētku dienās).
- Ja mirušajam bija apdrošināšana (piemēram, ceļojumu), tiek nodrošināta palīdzība un noteiktus izdevumus atbilstoši apdrošināšanas polisei sedz apdrošināšanas kompānija. Ja mirušajai nav apdrošināšanas, visi izdevumi jāsedz radiniekiem.
- Ja radinieki vēlas apbedīt mirušo zārkā Latvijā, mirstīgās atliekas jāpārvadā speciālā, hermētiski slēgtā zārkā (ar cinka pārklājumu vai izgatavots no cita necaurlaidīga materiāla). No valstīm, kas atrodas tālu no Latvijas, bieži tiek praktizēta kremētu mirstīgo atlieku nodošana.
Informāciju par dokumentu legalizāciju var atrast Ārlietu ministrijas mājalapā, sadaļa “Dokumentu legalizācija”.
- Mirstīgo atlieku sagatavošanu un transportēšanu pēc formalitāšu ievērošanas veic apbedīšanas birojs. Radiniekiem jāvēršas izvēlētā apbedīšanas birojā attiecīgajā valstī vai jāmeklē apbedīšanas birojs Latvijā, kuram ir mirstīgo atlieku (līķu, pelnu) starptautiskās pārvadāšanas pieredze.
- Latvijā jāveic pārapbedīšana, jo ir aizliegts apbedīt mirušos cinkotā vai cita necaurlaidīga materiāla zārkā. Daži rituālo pakalpojumu piegādātāji piedāvā cinka zārku nomu mirušo pārvadāšanai.
- Ārvalstīs izsniegta miršanas apliecība pirms iesniegšanas Latvijas varas orgānos jāiztulko latviski. Dokumentu legalizācija nav nepieciešama, ja apliecība ir izsniegta Eiropas Savienības valstīs, Eiropas ekonomiskajā zonā vai Šveices Konfederācijā.
Papildus informācija par mirušā cilvēka transportēšanu
- Lai ievestu mirušo Latvijā no citas valsts ir nepieciešama atļauja mirušā ķermeņa pārvadāšanai, kuru izsniedz kompetenta attiecīgās valsts iestāde. Ja valstī, no kuras tiek ievests mirušā ķermenis, nav šādas iespējas un nav iespējams saņemt atļauju mirušā ķermeņa pārvadāšanai, izziņu no ārstniecības iestādes vai personas, likums pieprasa likumdošanas orgāna slēdzienu ar nāves iemesla norādīšanu.
- Lai ievestu vai izvestu mirušā ķermeni no Latvijas ir nepieciešama Veselības inspekcijas atļauja mirušā ķermeņa pārvadāšanai.
- Portālā var iesniegt pieteikumu, lai saņemtu atļauju mirušā ķermeņa transportēšanai elektroniski. To var izdalīt www.latvija.lv, izmantojot Veselības inspekcijas e-pakalpojumu “Pieteikums Veselības inspekcijas atļaujas, atzinuma vai novērtējuma saņemšanai”.
- Dokumenti, kas jāiesniedz:
- iesniegums,
- medicīnas iestādes izziņa par nāves iemeslu vai izziņa par nāvi, norādot nāves iemeslu un tā kodu;
- izziņa no rituālo pakalpojumu sniedzēja par to, ka mirušā ķermenis ir ievietots zārkā atbilstoši prasībām, zārkā atrodas tikai mirušā ķermenis un personīgās mantas, kuras tiks apbedītas vai kremētas kopā ar viņu.
- Kad pārtikas veterinārā dienesta amatpersona iepazīstas ar atļauju mirušā ķermeņa pārvadāšanai un aktu par nāves iemeslu, tā apliecina mirušā ķermeņa ievešanu (vai izvešanu) valstī ar parakstu un zīmogu uz pavadraksta.
- Mirušā ķermeni drīkst ievest vai izvest no Latvijas, izmantojot autotransportu, dzelzceļu, gaisa vai ūdens transportu, ievietojot zārku attiecīgā transportlīdzekļa bagāžas nodalījumā.
Papildus informācija:
- Veselības inspekcijas mājaslapā “Miruša cilvēka ķermeņa pārvadāšanas atļauja”;Ārlietu Ministrijas mājaslapā, sadaļā “Palīdzība nāves gadījumā”.
Saistītie normatīvie akti:
- 1963.gada 24.aprīlis Vīnes konvencija par konsulārajiem sakariem;
- Ratificētais Latvijā 1997.gada 6.janvārī Līgums par līķu pārvadāšanu;
- MK 2005.gada 19.jūlija rīkojums Nr.523 “Kārtība, kādā ieved valstī vai izved no tās miruša cilvēka ķermeni, pārvadā, glabā, apbedī vai kremē no infekcijas slimības miruša cilvēka ķermeni un veic obligāto patologanatomisko izmeklēšanu diagnozes precizēšanai pēc slimnieka nāves”;
- MK 2007.gada 27.marta rīkojums 215 “Kārtība, kādā veicama smadzeņu un bioloģiskās nāves fakta konstatēšana un miruša cilvēka nodošana apbedīšanai”;
- MK 2009.gada 20.janvāra rīkojums Nr.60 “Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām”.