Palīdzēsim radiniekiem un draugiem izvadīt mirušo godpilni

Ko darīt, ja cilvēks ir miris mājās

Pirmajās minūtēs

Ja Jūs neesat pārliecināts par to, ka cilvēks tiesām ir miris, nekavējoties jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi, izmantojot numuru “113”.

Ja Jūs esat pārliecināti, ka cilvēks ir miris (Rīga, Rīgas rajons), zvaniet mums jebkurā diennakts laikā pa tālruni  26118795.

Mēs operatīvi palīdzēsim jums atrisināt visus nepieciešamos jautājumus.

Ārkārtas palīdzības dienesti

  • Ja iespējamais nāves iemesls nav zināms (cilvēks agrāk nav slimojis) vai cilvēks ir miris vardarbības rezultātā (konfliktsituācija, nelaimes gadījums vai pašnāvība) vai ir jebkādas citas aizdomas, jāizsauc policija, kura pieņems lēmumu par turpmāko darbību kārtību un nepieciešamības gadījumā izsniegs nosūtījumu tiesu medicīniskajai ekspertīzei.

 

  • Ja tika izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība (NMP) un cilvēks mira medicīnas personāla klātbūtnē, un iespējamais nāves iemesls ir zināms – NMP brigādes vadītājs fiksē bioloģiskās nāves faktu medicīnas dokumentācija. Uz šī pamata rituālo pakalpojumu piegādātāji vai morgi var pieņemt mirušos un ievietot tos aukstumkamerā. 
Mirušā transportēšana no mājām uz morgu neietilpst ātrās medicīniskās palīdzības brigādes pienākumos.

 

  • Ja bioloģiskā nāve ir iestājusies neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnā, mirušajam nav vardarbīgas nāves pazīmju un ir zināmi mirušā dati, mirušais tiek nogādāts medicīnas iestādes patologoanatomiskajā morgā.

 

  • Ja cilvēks agrāk ir slimojis vai sūdzējies par sliktu pašsajūtu un ir miris dabīgā nāvē mājās, bet radinieki ir pārliecināti par nāves iestāšanos, jāsazinās ar mirušā ģimenes ārstu, kurš konstatēs nāves faktu un izsniegs atbilstošu izziņu.
Radiniekiem ir tiesības patstāvīgi izvēlēties rituālo pakalpojumu piegādātāju, neskatoties uz ātrās medicīniskās palīdzības, policijas darbinieku un cita medicīnas personāla ieteikumiem.

 

  • Mirušā ģimenes ārstam ir tiesības neizsniegt medicīnisko izziņu par nāves iemeslu, ja mirušais pēdējā laikā nav apmeklējis ģimenes ārstu, viņa veselības stāvoklis nebija zināms ģimenes ārstam, sekojoši, nebija zināms arī iespējamais nāves iemesls. Nezināma nāves iemesla gadījumā ārsts izsniedz nosūtījumu autopsijai nāves iemesla noskaidrošanai.

 

  • Ja ģimenes ārsts, kurš ārstēja cilvēku, nevar noteikt nāves iemeslu (ja nav redzamu vardarbīgas nāves pazīmju), jānodrošinā mirušā ķermeņa nogādāšana uz stacionārās ārstniecības iestādes patologoanatomisko nodaļu (morgu).

 

  • Morgs nepieņems mirušo bez medicīniskas izziņas par nāves iemeslu, ātrās medicīniskās palīdzības brigādes rīkojuma (pavadraksta) vai ģimenes ārsta vai policijas rīkojuma par autopsiju.

 

  • Mirušo uz morgu nogādā rituālo pakalpojumu sniegšanas birojs.

 

Valsts policija jāinformē par personas nāves faktu sekojošos gadījumos:

 

  1. jānoskaidro mirušā personība, ja tā nav zināma;
  2. ja mirušajam ir vardarbīgas nāves pazīmes vai profesionāli pamatotas aizdomas par vardarbīgu nāvi;
  3. ja bioloģiskā nāve ir iestājusies sabiedriskā vietā un bioloģiskās nāves faktu ir konstatējusi neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde;
  4. ja patologoanatoms ekspertīzes laikā konstatē vardarbīgas nāves pazīmes.

 

Sazinieties ar mums
Style switcher RESET
Body styles
Color scheme
Color settings
Link color
Menu color
User color
Background pattern
Background image